تو گذاشتن لبه ها

 

روش اول

اگر پارچه نازک باشد و توی لبه آن را هم باریک در نظر دارید معمولا از این روش استفاده می گردد ابتدا مطابق شکل 1 لبه ها را تو گذاشته و اتو کنید سپس مانند شکل دوم لبه دوم را روی لبه اول قرار داده اتو کرده کوک بزنید سپس تمام کار را زیگزاک مخفی یا پس دوزی کنید

 

روش دوم

این روش در قسمت های معمولی کاربرد دارد بدین صورت که مانند شکل 1 یک سانتی متر اضافه برای لبه زیرو یک سانتی متر اضافه برای لبه رو در نظر بگیرید  و علامت گذاری کنید سپس خطی اریب مطابق شکل در گوشه بکشید که از دو نقظه خانه پایینی رد شود. این قسمت از گوشه را قیچی کنید . بعد ماننند شکل 2 در قسمت گوشه  به اندازه یک سانتی متر به داخل تا بزنید . بعد لبه ها را یک سانت ، یک بار به داخل تا زده مجددا یک سانت دیگر به داخل تا بزنید تا لبه ها دوبل تا بخورد و لبه کار را چرخ کنید در قسمت گوشه نیز دولبه با زاویه 45 درجه کنار هم بدوزید و این روش در لبه دوزی دستمال ، ملحفه ، پرده و ... نیز کاربرد دارد .

 

روش سوم

این روش در تو گذاشتن های پهن کاربرد بیشتری دارد .ابتدا مطابق شکل 1 لبه های کار را مشخص کنید . در قسمت گوشه خط اریبی بکشید که از نقطه تقاطع دو خط بگذرد و لبه مقدار اضافه از گوشه الف تا ب مساوی الف تا دال باشد . سپس خط اریب را مطابق شکل 2 از نقطه تقاطع روی هم منطبق کنید . به طوری که دو نقطه ب و دال  روی هم قرار بگیرند روی خط اریب را بدوزید . بالاو پایین درز را به اندازه یک بخیه دو ردیفی بدوزید .اضافه را بعد از یک سانتی متر قیچی کنید . مطابق شکل 3 وسط درز را با اتو باز کرده و مطابق شکل 4 قسمت تو گذاشته را به داخل برگردانید و لبه های آن را کمی به زیر تا بزنید و بدوزید.

/ 11 نظر / 371 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سنا

سلام عزیزم این کیه که هم اسم منه؟![ابرو] من تند تند می اومدم و به اینجا سرمیزدم،اما نمیدونستم که ممکنه اتفاقی برات افتاده باشه آخه یه پست خالی با عنوان"پوزش" گذاشته بودی منم فکر کردم چون حال نداری یا سرت شلوغه فعلا نمیای الان که علتو تو اون وبلاگ دیگه ات دیدم واقعا ناراحت شدم الان خوبی عزیزم؟ قضیه به کجا رسید؟

سنا

طبق معمول باز این پرچمه اومد کنار اسم من نکنه من خارج از ایرانم خودم خبر ندارم!!![نیشخند]

سنا

ان شاءالله بزودی دزد و مالت پیدا بشه محمد طه دزدیده شده بود؟[اضطراب] چه جوری؟ چند وقت؟چه جوری پیدا شد؟ راستی عزیزم کلی به کرم ابریشم هات و اینکه مجبوری همش بری و براشون برگ بیاری خندیدم قصد داری آخرش باهاشون چیکار کنی؟ کرما رو چند خریدی؟

سنا

سلام عزیزم من همون سنام که همیشه پرچم یه کشور دیگه میوفته کنار اسمم این دفعه شانسی پرچم ایران افتاد! خدا رو شکر که محمدطه الان خوبه و پیش شماس (برای اینکه از این به بعد قاطی نشه ایمیلمو مینویسم)

مائده

سلام من یه سوال خیاطی دارم میتونم عکس مدل رو براتون بفرستم؟

روبان صورتی

لاله گل سلام اومدم دعوتت کنم به جایی که همه خانم های هنرمند دور هم جمع شدن تا هنرشون را به همدیگه یاد بدن و از همدیگه هنرهای جدید یاد بگیرن ما یه انجمن هنری داریم و سعی کردیم همه هنرمندان دور و برمون را داخلش جمع کنیم و یه محیط آموزشی دوستانه شکل بدیم خوشحال میشیم قدم روی چشم ما بذاری و به جمع ما بپیوندی ihedieh.com/forum

کافه هنر عسل

سلام گلم . پیشاپیش تولد حضرت علی ( ع ) و روز پدر رو به شما تبریک میگم . امیدوارم ایام به کامتان باشد . به من هم سر بزن [گل]